Якындагы айда кояш нурланышы аркасында телеэкраннарда тоткарлыклар булырга мөмкин

2020 елның 24 сентябре, пәнҗешәмбе

27.09.2020 елдан 20.10.2020 елга кадәр вакыт интервалында 11:37дән 12:41кә кадәр Татарстан Республикасы территориясе өстендә күктә көзге интерференция башлана. Күпчелек цифрлы эфир телевидениесе кулланучылар, мөгаен, сурәтләрнең сыйфатында үзгәрешләр сизәрләр. Кайбер очракларда кыска вакытлы «туңу», аның пиксельләргә таралуы, тулы югалуы мөмкин. Телесигналны һәр торак пунктта трансляцияләү графигын ртрс.рф сайтында һәм «Телегид»кушымтасында карарга була.

Кояш нәкъ элемтә спутнигы арттына килеп баскач интерференция туа башлый. Кояш-көчле радиодулкын чыганагы, һәм сигналлар спутник сигналын «яктырта». Интерференция вакытында телевизор экраннарында сурәтләр югалырга яки коелырга мөмкин. Тик бу озак дәвам итми берничә секундтан 10 минутка кадәр.