Мөлкәт салымнарын хәзер үк түләргә мөмкин

2020 елның 24 сентябре, пәнҗешәмбе

Гражданнар ел саен үз милкендәге мөлкәткә - транспорт, мөлкәт һәм җиргә салымнарны түлиләр.

Мөлкәт салымнарын түләү бурычы салым түләүчегә салым түләү срогы башланганчы 30 көннән дә соңга калмыйча җибәрелергә тиешле салым белдерү алган датадан иртәрәк булмаган вакытта барлыкка килә.

Кирәк булганда, мәсәлән, төрле сәбәпләр аркасында теркәлү урыны буенча озак булмаган очракта (командировкалар, яңа яшәү урынына күченү, отпуск), бердәм салым түләү рәвешендә вакытыннан алда (аванс) түләү мөмкинлеге гамәлгә ашырылган.

Бердәм салым түләве электрон янчыкның аналогы булып тора, анда граждан ирекле һәм алдан ук (салым хәбәрнамәсе алганчы) физик затлар мөлкәтенә салым, җир, транспорт салымы һәм физик затлар керемнәренә салым түләү өчен акча күчерергә мөмкин.​

Акча Федераль казначылыкның тиешле счетына күчерелә һәм салым органы мондый түләүне мөстәкыйль рәвештә башкара. Беренче чиратта түләү, әгәр физик затның шундый бурычлары булса, булган җитешсезлекләрне яисә салымнарны түләүгә юнәлдереләчәк.

Бердәм салым түләү гражданнарга милек салымнарын түләүне максималь гадиләштерә һәм түләүне башкарганда хата булу ихтималын юкка чыгара.

Бердәм салым түләүләрен "Физик затларның салымнар, иминият кертемнәрен түләү" сервисларыннан файдаланып, яки салым түләүченең шәхси кабинеты аша, "аванс янчыгын тулыландырырга" дигән опциядән файдаланып, санап була. Түләү процедурасы бик гади: ФИО, ИНН һәм түләү суммасын күрсәтү дә җитә.

Бердәм салым түләү суммасын исәпләргә «Транспорт салымы Калькуляторы», «Җир салымы һәм физик затлар мөлкәтенә салым календаре» онлайн-сервислары Россия Федераль салым хезмәте сайтында nalog.ru ярдәм итәчәк.

Тулырак мәгълүматны теләсә кайсы салым органында, шулай ук Россия Федераль салым хезмәтенең Бердәм контакт-үзәгенең 8-800-222-222 телефоны буенча алырга мөмкин.