Татарстан Республикасы Чүпрәле муниципаль районының Иске Чүпрәле авылында махсус хәрби операциядә һәлак булган сугышчыга монумент ачтылар

2024 елның 20 сентябре, җомга

Монумент Иске Чүпрәле авылының «Дуслык» паркында урнашкан.

2024 елның 20 сентябрендә Татарстан Республикасы Чүпрәле районының Иске Чүпрәле авылында махсус операция барышында һәлак булган контракт хезмәте солдаты Михаил Юрьевич Чашкинга монумент ачылды.

Исегезгә төшерәбез, 31 нче аерым гвардия десант-штурм бригадасының парашют-десант батальоны гвардия кече сержанты, машина командиры урынбасары, наводчик-оператор Михаил Чашкин махсус хәрби операциядә хәрби бурычны үтәгәндә батырларча һәлак булды. Герой 2022 елның 23 маенда һәлак була. Ватан алдындагы казанышлары өчен Михаил Чашкин үлгәннән соң Батырлык ордены белән бүләкләнде.

Монументны ачу тантанасында Чүпрәле районы башлыгы Марат Гафаров, отставкадагы полковник, сугыш хәрәкәтләрендә катнашучы Валерий Колпаков, район җитәкчеләре, хәрби хезмәткәрнең әти-әниләре, туганнары һәм дуслары, яшь армиячеләр, «Форпост» отряды, педагогик коллектив һәм Иске Чүпрәле күппрофильле лицее яшь армиячеләре, укучылар, шулай ук авыл халкы катнашты.

Ватанны саклаучылар өчен горурлык сүзләрен Чүпрәле районы башлыгы Марат Гафаров әйтте. Ул герой үрнәге һәркем өчен үрнәк булачагын ассызыклады.

- Михаил Юрьевич халыкны якларга махсус хәрби операциянең беренче көннәреннән үк басты, ул батырларча һәлак булды, үз гомерен безнең киләчәгебез файдасына багышлады. Һәм аның истәлеге безнең йөрәкләрдә мәңге яшәячәк, - диде Марат Гафаров.

Хәрби хезмәткәрне бер минут тынлык белән искә алдылар. Митинг кунаклары Монументка тере канәферләр салдылар, Иске Чүпрәле күппрофильле лицее яшь армиячеләре шигырьләр әзерләделәр. Отставкадагы Полковник, хәрби хәрәкәтләрдә катнашучы Валерий Колпаков билгеләп үткәнчә, без беркайчан да үз геройларыбыз турында онытмаска, аларны һәрвакыт истә тотарга тиеш.

Алар үзләренең сугышчан бурычларын намус белән үтәделәр, үтиләр. Без егетләребез белән горурланырга һәм аларны беркайчан да онытмаска тиеш, — диде ул.

Күрсәтелгән һәм һәртөрле ярдәм өчен Михаилның әтисе Юрий Чашкин рәхмәт белдерде.

Геройның хатыны Татьяна Чашкина Михаил турындагы хатирәләре белән уртаклашты һәм ул аларның йөрәкләрендә мәңге яшәячәк, ул һәрвакыт яраткан ир, әти һәм ул буларак хәтердә калачак, дип билгеләп үтте.

Һәр заман үз геройларын тудыра, без аларны беркайчан да онытмаячакбыз, дип билгеләп үтелде. Һәм бүгенге чара бүгенге авыр чорда бердәм булырга тиешлегебезнең үрнәге.

Без тормышның кадерен белергә һәм аның безгә нинди бәя белән бирелүен истә тотарга тиеш.