Салым органнары компанияләрдә фиктив җитәкчелек өчен җаваплылык турында искә төшерә

2024 елның 2 июле, сишәмбе

Компаниядә хокук бозган өчен җаваплылык оешма җитәкчесенә төшә, хәтта ул фиктив директор булса да һәм фирма эшчәнлеге турында белмәсә дә.

Гади итеп әйткәндә, әгәр мошенниклар акчага мохтаҗ гражданнарны табалар икән, аларга бүләк өчен оешмаларның оештыручылары һәм җитәкчеләре булырга тәкъдим итәләр, бу оешмаларның нинди максат белән оештырылачагын әйтмичә, җаваплылык номиналь җитәкчеләр булган бу гражданнарга йөкләнә.

Шул ук вакытта, оешманы теркәгәндә ялган затлардан файдаланган өчен җинаять җаваплылыгы каралган, әмма фиктив җитәкчегә барыбер 500 мең сумга кадәр штраф, төзәтү эшләре яки биш елга кадәр иректән мәхрүм итү яный.

Мисал өчен, яшь кеше паспортын танышына биргән, моның өчен 2 мең сум алган. Ул үз чиратында аңа фирманы рәсмиләштергән, ул моны белмәгән һәм, фирманың документларына, активларына һәм счетларына керү мөмкинлеге булмауга карамастан, суд аңа ярты ел төзәтү эшләре һәм аның хезмәт хакының 10% тотып калырга кушкан.

Шулай ук номиналь җитәкче оешма эше чорына да җаваплылык тотачак. Мисал өчен, әгәр хезмәткәрләрнең берсе авыр җәрәхәт алса яки аңа хезмәт хакын түләмәсәләр компаниянең фиктив директорына җавап бирергә туры килә.

Яки башка очрак, булмаган товар өчен оешма аванс алган, аны, әлбәттә, сатып алучыга кайтармаганнар, аның өчен ул судка биргән. Гаепләнүче белдергәнчә, ул бары тик номиналь директор һәм акча чын директорга тапшырылган, әмма моны раслаучы документлар булмаган. Нәтиҗәдә, фиктив җитәкче иректән мәхрүм итү рәвешендә җәза алган һәм ул бурыч кайтарырга мәҗбүр булган.

Әгәр шулай да сез мошенниклар корбаны булдыгыз икән, Татарстан Республикасының хокук саклау һәм салым органнарына мөрәҗәгать итәргә кирәк. Кануннардагы үз хатасын аңлаган гражданнар өчен, Россия Федерациясе Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча 18 нче районара ИФНСына "кызыксынучы затның булачак дәүләт теркәве турында каршылыгы" турында гариза җибәреп, законсыз теркәлүне кисәтеп була.

Әгәр дә граждан исеменә оешма теркәлгән булса, фирмадан файдалануны булдырмау өчен схема операцияләрендә аның турында юридик затларның Бердәм дәүләт реестрында белешмәләрнең дөрес булмавы турында гариза бирергә кирәк.