Мокшиннар - «Гаилә тарихында гасыр кайтавазы - Тарихта без эзлебез» шәҗәрә фестиваленең зона этабы лауреатлары

2024 елның 12 апреле, җомга

Чара Буа шәһәрендә узды

Мокшиннар династиясе нәсел шәҗәрәсе фестиваленең зона этабы лауреаты булды. Ике этап нәтиҗәләре буенча аларның гаиләсе икенче урынны яулады.

Чара Буа шәһәрендә Мәдәни үсеш үзәге базасында узды. Анда Татарстанның 8 районыннан муниципаль этапларда җиңүчеләр катнашты. Династияләр үз шәҗәрәләре турында күргәзмәләр тәкъдим иттеләр һәм иҗади номерлар күрсәттеләр. Конкурсантларны жюри бәяләде, аның составына ТР Мәдәният министрлыгы һәм ТР Мәгариф һәм фән министрлыгы белгечләре, ТР Архив эше буенча Дәүләт комитеты рәисе Гөлнара Габдрахманова җитәкчелегендәге сәнгать белгечләре һәм руханилар вәкилләре керде.

Фестивальнең бурычлары буыннарның дәвамчанлыгын саклап калу, милли традицияләрнең уртаклыгы нигезендә гаилә һәм гаилә-туганлык элемтәләрен ныгыту, нәселнең, халыкның, туган якның тарихын өйрәнү һәм Татарстан Республикасы халыкларының милли традицияләрен һәм гореф-гадәтләрен торгызу.