Чүпрәле районында киңәйтелгән составта БДД буенча комиссия узды

2023 елның 31 мае, чәршәмбе

Утырыш эшендә районда юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү буенча актуаль мәсьәләләр каралды.

2023 елның 30 маенда Чүпрәле муниципаль районы Башкарма комитеты утырышлар залында юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү буенча комиссиянең киңәйтелгән утырышы узды. Утырышны Чүпрәле муниципаль районы Башкарма комитеты Җитәкчесе, юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү буенча район комиссиясе рәисе Рөстәм Мөхәммәтҗанов алып барды.

Утырыш эшендә шулай ук ЮХИДИ идарәсенең ТР буенча җитәкчесе урынбасары Алексей Понамарев, район прокуроры Олег Гайнетдинов, Россия Эчке эшләр министрлыгының Чүпрәле районы буенча бүлеге башлыгы Артем Абрамов, ЮХИДИ башлыгы, полиция майоры Анатолий Михайлов, Буа бүлекчәсенең, Казан шәһәрендәге ТУ профилактика бүлегенең әйдәп баручы белгече Лилия Вахитова, авыл җирлекләре башлыклары, мәгариф учреждениеләре вәкилләре һәм комиссия составы катнашты. Утырышның көн тәртибенә юлларыбызда куркынычсызлыкны тәэмин итүгә кагылышлы мәсьәләләр чыгарылды.

Юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү буенча район комиссиясе рәисе Рөстәм Мөхәммәтҗанов Чүпрәле районында юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү буенча башкарылган эш турында хәбәр итте һәм агымдагы елда район территориясендә БДДНЫ контрольдә тоту һәм тәэмин итү буенча планнар һәм бурычлар белән таныштырды.

Россия Эчке эшләр министрлыгының ТР Чүпрәле районы буенча ЮХИДИ идарәсе начальнигы, полиция майоры, комиссия рәисе урынбасары Анатолий Михайлов 2023 елның беренче кварталында район автомобиль юлларында аварияләр булуы турында хәбәр итте.

Татарстан Республикасы Чүпрәле районы буенча Россия Эчке эшләр министрлыгының ЮХИДИ бүлеге башлыгы билгеләп үткәнчә, бу айның дүрт аенда Чүпрәле районы территориясендә 3 юл-транспорт һәлакәте теркәлгән, анда 2 кеше һәлак булган һәм бер кеше зыян күргән. "БДД" федераль проектын гамәлгә ашыру нәтиҗәсендә "БКАД" милли проектын гамәлгә ашыру максатыннан максатчан күрсәткеч үтәлмәгән. Ул шулай ук исерек йөртүчеләрне ачыклау һәм машина йөртүчеләр һәм җәяүлеләр юл хәрәкәте кагыйдәләрен үтәү буенча башка мөһим сорауларга тукталды.

Үз чыгышында ТР буенча ЮХИДИ идарәсе башлыгы урынбасары Алексей Пономарев Татарстанда юл хәрәкәте куркынычсызлыгын тәэмин итү эшчәнлеге нәтиҗәләре һәм Чүпрәле районында авариялелек торышы турында сөйләде. Балалар белән профилактика чаралары мәсьәләсе буенча Алексей Пономарев ата-аналар белән дә эшне көчәйтергә тәкъдим итте. "Нәкъ менә ата-аналар үз балаларын йөртүдә җаваплы", - дип билгеләп үтте ул. Шулай ук Алексей Пономарев Чүпрәле районы Дәүләт автоинспекциясе каналы телеграммасы аша исерек шоферлар белән эшләү эшен көчәйтергә чакырды

Утырыш барышында шулай ук юллардагы билгеләргә, билгеләрне яңартуга һәм башка күп нәрсәләргә кагылышлы мәсьәләләр каралды. Юлларда кайдадыр билгеләр күренә, кайдадыр алар бөтенләй юк, диелде. Юл билгеләре яшеллек белән капланган, ә кайдадыр алар бөтенләй юк. Район прокуроры Олег Гайнетдинов билгеләп үткәнчә, югарыда әйтелгән кисәтүләргә аерым игътибар бирергә кирәк.