Җибәрелгән салым хәбәрнамәләрен теләсә кайсы салым органында яки КФҮ аша алырга мөмкин

2021 елның 12 октябре, сишәмбе

Салым түләүченең теләге буенча почта аша җибәрелгән салым хәбәрнамәләрен физик затларга хезмәт күрсәтүче теләсә кайсы салым органына өстәмә рәвештә алырга мөмкин. Шулай ук аны КФҮ аша да соратып алырга була. Моның өчен гражданин яки аның законлы/вәкаләтле вәкиле гариза бирә ала. Гариза салым органы алганнан соң биш көннән дә соңга калмыйча карала.

Исегезгә төшерәбез, салым белдерүләре почта аша түбәндәге очракларда җибәрелми:

- салым түләүченең салым ташламасы, тотып калынган акчасы яки законда билгеләнгән башка нигезләре бар, алар салым салу объектлары хуҗасын тулысынча салым түләүдән азат итә;
- салым хәбәрнамәсендә чагылдырыла торган салымнарның гомуми суммасы 100 сумнан да ким түгел. Искәрмә - әлеге хәбәрнамәне календарь елында җибәрү, аннан соң салым органы аны җибәрү мөмкинлеген югалта;
- салым түләүче Россия Федераль салым хезмәте сайтында «Салым түләүченең шәхси кабинеты» ннан файдалана. Шул ук вакытта ул салым органына кәгазьдә салым документларын алу кирәклеге турында хәбәр җибәрмәгән.