Адия Мәхмүтова 85 яшьлек юбилеен билгеләп үтә

2024 елның 2 мае, пәнҗешәмбе

1939 елның 1 маенда Чүпрәле районы Мочалей авылында Адия исемле кыз дөньяга килә. Бүген ул үзенең 85 еллык юбилеен билгеләп үтә. Адия Алиулловнаның тормышы авырлыклар, сынаулар һәм шатлыклар белән тулы булган, һәм бүген ул үткән юлына лаеклы карый ала.

Адия балачактан ук көчле һәм җаваплы булырга өйрәнгән. 1941 елда Бөек Ватан сугышы башлана. Әтисе фронтка җибәрелә, алты баласын һәм әнисен ялгыз калдыра. Соңрак, 1942 елда, әтиләре өйгә кайта, әмма 1949 елда алар әниләрен югалталар. Ул игезәкләр туганда үлә. Үзләрен һәм кечкенәләрне тукландыру өчен, өлкән абыйлары Донбасска эшкә китәләр. Адия дә 17 яшендә алар белән китә. Анда ул булачак ире Харис белән таныша.

Әмма туган якны сагыну хисе тынычлык бирми, һәм алар үз авылларына кайталар. Адия “Авангард” колхозына эшкә урнаша һәм анда 72 яшькә кадәр эшли, үз энергиясен яраткан эшенә бирә.

Аның кызы Алсу, әнисенең бөтен көчен куеп эшләргә яратканын, шуның өчен танылу һәм хөрмәт яулау турында сөйли.

Бүген, юбилей көнендә, Адия апаны котларга туганнары һәм балалары гына түгел, район Башлыгы Марат Гафаров һәм иҗтимагый оешма вәкилләре дә килде. Алар барысы да аңа нык сәламәтлек, бетмәс энергия һәм якыннарының игътибарын тоеп яшәвен теләделәр. Юбиляр үзе шатлана, хәтта әле бии дә ала һәм тормышына рәхмәт әйтә.

Адия Мәхмүтова көчле, бәйсез һәм максатчан хатын-кыз үрнәге, ул барлык авырлыкларга карамастан, үзенең шатлыгын һәм тормышка мәхәббәтен саклап кала алган. Аның тарихы-көрәш, батырлык һәм якыннарга мәхәббәт тарихы. Бүген без аны юбилее белән котлыйбыз һәм тагын күп еллар бәхет, сәламәтлек һәм шатлык телибез.