ТР Чүпрәле районының "Акчарлак" бассейнында укучылар Спартакиадасы кысаларында йөзү буенча ярышлар узды

2024 елның 22 апреле, дүшәмбе

Йөзү буенча ярышлар вакытында, Спартакиада кысаларында, укучылар ГТО нормативларын үтәделәр.

2024 елның 20 апрелендә ТР Чүпрәле районының «Акчарлак» йөзү бассейнында 2023-2024 уку елында ТР Чүпрәле муниципаль районы укучылары Спартакиадасы кысаларында йөзү буенча ярышлар узды.

Спартакиада Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 79 еллыгын бәйрәм итү алдыннан да узды.

Йөзү-иң уңай спорт төрләренең берсе. Йөзү физик һәм әхлакый киеренкелекне киметергә ярдәм итә.

Йөзү буенча призлы урыннар өчен «Акчарлак» йөзү бассейнына район мәктәпләреннән 70 яшь спортчы килде. Ярышларда 2015 елда туган һәм аннан яшьрәк, 2013-2014 елларда туган, 2010-2012 һәм 2006-2009 елларда туган укучылар катнашты.

Ярышларны ачу яшьләр эшләре, спорт һәм туризм бүлеге башлыгы Руслан Вилдановның үгет-нәсихәт сүзләреннән башланды. Ул катнашучыларга җиңел старт, яхшы финиш, сәламәтлек, шатлык һәм уңышлар теләде. Ул шулай ук ярышларны спорт һәм су, дуслык һәм партнерлык бәйрәме дип игълан итте һәм яшь йөзүчеләргә җиңүчеләрнең матур һәм нык көрәштә билгеләнүләрен теләде, шулай ук һәркемгә дә яхшы нәтиҗәләр теләде.

Ярышлар малайлар һәм кызлар, егетләр һәм кызлар арасында аерым узды. Призлы урыннар шәхси зачетта да, команда зачетында да билгеләнде.

Үз яшь категорияләрендә яхшы нәтиҗәләр күрсәткән һәм 1, 2, 3 урыннарны алган йөзүчеләргә район Башкарма комитеты җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Айрат Җәләлов грамоталар, медальләр тапшырды.

Шулай ук гомумкоманда да урыннар билгеләнде. Гомумкоманда зачетында 1 урынны 1 нче номерлы иске Чүпрәле урта гомуми белем бирү мәктәбе командасы яулый, 2 урынны Иске Чүпрәле күп профильле лицее командасы яулый, 3 урынны Алешкин-Саплык мәктәбе командасы ала. Айрат Фиркат улы призлы урыннар алган командаларга грамоталар һәм кубоклар тапшырды.

Укучылар Спартакиадасы кысаларында йөзү буенча ярышларның спонсоры йөзү буенча федерация филиалы җитәкчесе Илнур Исхаков булды.