Балаларны яклау көнендә Чүпрәле районында «балачак бәйрәме» уен күңел ачу программасы узды

2023 елның 2 июне, җомга

Бәйрәм якты, кояшлы булды.

2023 елның 1 июне-балаларны яклау көне! Чүпрәле районында «балачак бәйрәме» уен күңел ачу программасы узды.

Җәйнең беренче көнендә һава торышы бик кояшлы, аяз булып чыкты. Һәм балаларны яклау көненә багышланган бәйрәм якты, кояшлы, балаларның елмаюлары, авыр уку елы тәмамлану шатлыгы белән тулы булды. Һәм күптән көтелгән җәй килде.

Ел саен бөтен дөньяда Халыкара балалар көне билгеләп үтелә, ул безнең илдә дә 1 июньдә билгеләп үтелә һәм балаларны яклау көне дип атала. Бу исем һәр баланың балачагы яклау астында булырга тиеш.

Бу көнне балалар өчен бәйрәм чаралары узды. "Чүпрәле" паркында мастер-класслар, уен программалары, күңел ачулар, ГТО мәйданчыгы һәм башка күп нәрсәләр оештырылды. Шулай ук бүген сәхнәдә яшь артистлар, республика фестивальләрендә катнашучылар үзләренең талантларын күрсәттеләр: "Созвездие-Йолдызлык" һәм "Без берга!”.

Халыкара балаларны яклау көне белән Башкарма комитет җитәкчесе Рөстәм Мөхәммәтҗанов һәм аның социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Айрат Җәләлов котладылар. Алар балачакның кайгысыз, күңелле, шатлыклы үтүен теләделәр.

- Һәр баланың сәламәт булуын һәм ата-ана кайгыртуы белән әйләндереп алынуын телим. Күк һәрвакыт Тыныч булсын, ә һәр яңа көн игелекле һәм кызыклы булсын. Ә ата-аналарга сабырлык, игелек һәм Наз телибез. Балаларның бәхетле һәм куркынычсыз балачагы өчен сез Җаваплы икәнегезне онытмагыз!,- диде Рөстәм Мөхәммәтҗанов.

Җитәкчеләр "мәктәп укучысының мәдәни көндәлеге" Республика мәдәни-мәгариф проектының муниципаль этабы җиңүчеләрен, шулай ук балалар театр коллективлары арасында "театр каруселе!”.

Сәхнәдә яшь талантлардан тыш, яңа Өбәй төп мәктәбенең яшь хәрәкәт инспекторлары отряды чыгыш ясады, алар шулай ук "Имин тәгәрмәч" конкурсының республика этабында катнашучылар, Нина Ятманова җитәкчелегендә. Барлык катнашучыларны Буа бүлекчәсе, Казан шәһәрендәге ТУ профилактика бүлегенең әйдәп баручы белгече Лилия Вахитова котлады һәм җәйнең куркынычсыз һәм бәхетле булуын теләде.

Моннан тыш, мәгариф учреждениеләре балалар һәм педагогларның үз кул эшләре күргәзмәләре әзерләгән, үзәк китапханә коллективы әкият геройлары белән күңел ачкан, музей һәм балалар иҗат йорты коллективы күп кызыклы нәрсәләр турында сөйләгән.

Гомумән, бу көнне балалар рәхәтләнеп асфальтта акбур белән рәсем ясадылар, тауда шудылар, батутта сикерделәр, шатландылар һәм күңел ачтылар.